7 lutego okazał się bardzo atrakcyjnym dniem dla uczniów klas I – III, gdyż mieli oni okazję spotkać się z ciekawym gościem.

 

Była nim Pani Małgorzata Ignasiak, studentka IV roku stomatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Przybyła do nas, aby poprowadzić zajęcia z zakresu profilaktyki chorób jamy ustnej u dzieci.
Na specjalnym modelu zębowym przeprowadziła praktyczny instruktaż prawidłowego mycia zębów oraz wskazała na właściwe nawyki higieniczne i żywieniowe, które chronią przed próchnicą. W przystępny dla naszych najmłodszych uczniów sposób wytłumaczyła dlaczego należy dbać o mleczaki i zapewniła, że wizyta w gabinecie dentystycznym wcale nie musi być nieprzyjemna. Pomogli jej w tym bohaterowie kreskówki: myszki Mikuś i Elinka, które przeprowadziły dzieci przez skomplikowane nazwy narzędzi stomatologicznych. Każdy chętny uczeń mógł doświadczyć właściwego szczotkowania zębów na modelowej szczęce, nazywając fachowo każdy ząb. Od dziś dzieci wiedzą, że zarówno siekacze, kły, jak i zęby trzonowe są nam wszystkim bardzo potrzebne, aby cieszyć się ze spożywania posiłków.
Oprócz tematyki związanej z zdrowymi ząbkami, Pani Małgorzata chętnie dzieliła się też wspomnieniami sprzed lat, gdyż jest ona absolwentką naszej szkoły. Opowiedziała o swoich szkolnych przygodach oraz ciekawych historiach z życia „Czwórki”. Wszystkie szkolne opowieści spowodowały, iż dzieci ujrzały „ludzką twarz” lekarza dentysty, który jak wiadomo, ogólnie nie cieszy się sympatią wśród najmłodszych.
Mamy nadzieję, że od dziś wizyta w gabinecie stomatologicznym będzie dla każdego dziecka przyjemnością, a nie lękiem!
Na koniec spotkania wszyscy otrzymali prezenty – szczoteczki i pasty do zębów, dzięki Polskiemu Towarzystwu Studentów Stomatologii w Zabrzu, które jest współorganizatorem dzisiejszej akcji stomatologicznej.
Dziękujemy naszemu gościowi za udane spotkanie oraz pomoc w realizacji naszych celów i zamierzeń. Do zobaczenia następnym razem!